חינוך טכנולוגי מקצועי – גם בגרות וגם מקצוע – משרד החינוך

בשנה הבאה הבן שלי בע"ה עולה לכיתה י' ואנו מתלבטים יחד איתו

באיזו מגמה כדאי לו לבחור.

קיימות מגמות רבות, אך לאחר בדיקה באתר המשרד החינוך, קיים המסלול הטכנולוגי המקצועי: גם בגרות וגם מקצוע.

החינוך הטכנולוגי והמקצועי במשרד החינוך הינו מסלול לימודים המתחיל מכיתה י' ועד כיתה יב'.

החינוך הטכנולוגי נלמד בכ- 860 בתי ספר בפריסה ארצית מלאה, מדן ועד אילת. לומדים בו כ- 140,000 תלמידים, שהם 38% מכלל התלמידים בקבוצת הגיל.

החינוך הטכנולוגי מציע כיום 25 מגמות לימוד שונות, מגוונות, שמקיפות תחומי עניין רבים: הנדסת תוכנה, רובוטיקה ומכונות, אלקטרוניקה, מגוון מקצועות העיצוב, ביוטכנולוגיה, מקצועות הניהול העסקי, רכב, אפיה ובישול, חשמל, בניה ואדריכלות, תקשורת ומדיה, עיצוב אופנה וטיפוח החן ועוד.

תלמידי החינוך הטכנולוגי יכולים לקבל דחיית שירות ולהמשיך לכיתה יג' ולקבל תעודת טכנאים. כאשר הם ממשיכים לכיתה יד' הם מקבלים תעודת הנדסאים. (כיום, ישנם בתי ספר רבים בהם אפשר לקבל תעודת טכנאי כבר בסוף כיתה יב').

מה נותן החינוך הטכנולוגי-מקצועי?

 1. מגמות הלימוד בחינוך הטכנולוגי מהוות קרש קפיצה אטרקטיבי הן למסלולי ההנדסה באקדמיה והן לשוק העבודה ולצורכי התעשייה של מדינת ישראל לשנת 2015.המגמות מתעדכנות מבחינת תכני הלימוד ומתחזקות גם בהתאם לצרכי התעשייה והאקדמיה.
 2. תלמידי החינוך הטכנולוגי והמקצועי יכולים לקבל תעודת מקצוע רלוונטית לצד תעודת הבגרות ובכך נפתחות הזדמנויות רבות יותר בשירות הצבאי ובהשתלבות בשוק העבודה בעתיד.
 3. תלמידי החינוך הטכנולוגי והמקצועי יכולים להמשיך ללימודי טכנאים והנדסאים.

מה הם יתרונות הלימודים מקצועיים-טכנולוגיים?

 1. לימודי מקצוע מאפשרים לתלמידים לעסוק במה שמעניין אותם ואהוב עליהם ובכך, להביאם למימוש עצמי.
 2. התלמידים ייטו יותר ללמוד את מה שמעניין אותם, את מה ש"מדבר אליהם" וקרוב אליו, תוך שימוש במגוון הכישורים שלהם, ובכך להצליח יותר בלימודים, בכל ההיבטים, גם העיוניים.
 3. תלמידים בחינוך הטכנולוגי יכולים לקבל גם תעודת בגרות וגם תעודת מקצוע.
 4. לימודי מקצוע פותחים מגוון אפשרויות בצבא ובכך לעשות שירות משמעותי.  כמו כן, פותחים אפשרויות בלימודי ההמשך וכן, בשוק העבודה מפאת הניסיון שהם רוכשים במהלך הלימודים.  
 5. מסלולי הלימוד בחינוך הטכנולוגי-מקצועי פותחו על מנת לאפשר למגוון התלמידים למצוא את תחום העניין של כל אחד מהם ובכך, להביא לידי ביטוי את כישוריהם האישיים.
 6. לצד למידה עיונית, התלמידים הטכנולוגיים-מקצועיים מתנסים בתחום הלימוד שבחרו באופן מעשי בסביבה עתירת טכנולוגיה שהופכת את חווית הלמידה למוחשית, מעניינת ומגוונת.
 7. מגמות הלימוד מותאמות לבנים ובנות גם יחד, לכל המגזרים השונים והייחודיים במדינת ישראל.
 8. תלמידי החינוך הטכנולוגי-מקצועי לומדים מקצוע מדעי כתשתית לחינוך הטכנולוגי, חלקם בלימודים מוגברים. בדרך זו, מתאפשרים מסלולי לימוד לבגרות מלאה עם התמחויות חדשניות ורלוונטיות.
 9. ביקוש גדול לבעלי ידע מקצועי בצבא – מבטיח לתלמידי החינוך הטכנולוגי-מקצועי שירות משמעותי והזדמנות לצבור ניסיון מקצועי ראשון בקריירה. כמו כן, ביקוש גדל והולך לבעלי מקצוע טכנולוגיים ברמת שכר טובה עם בטחון תעסוקתי גדול יחסית.

בין המגמות הקיימות במסלול הטכנולוגי מקצועי: ביוטכנולוגיה, אדריכלות, הנדסת תוכנה, אמנויות העיצוב, מדיה ופרסום ועוד.

לפרטים נוספים היכנסו לאתר של משרד החינוך כאן

לסיכום:

עוד כשאנכי למדתי בתיכון הייתה אופציה לסיימו עם מקצוע לצד תעודת בגרות וכמובן שניצלתי את האפשרות. כך שאני חושבת שזה יתרון ענק.

אני בטוחה שנבחר יחד עם בנינו את המגמה המתאימה לו ביותר. אם קיימת אפשרות לסיים את התיכון עם מקצוע לצד תעודת בגרות, מדוע לא?

אנו רק בעד, העיקר שיאהב את המקצוע ויצליח!

בהצלחה בבחירתכם.

Bookmark the permalink.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.